اعلانیه
اعلانیه

گران‌ ترین خانه‌های پایتخت در بازار اجاره

 آخرین گزارش های رسمی شهادت می دهند متوسط قیمت اجاره بهای ماهیانه در تهران، پایتخت ایران چیزی حدود 27 هزار و 647 تومان است. یعنی اگر خانه ای 100 متری را در نظر بگیرید از نظر علم آمار باید برای آن ماهی دو میلیون و 765 هزار تومان خرج کنید. این رقم را می توان در بازار اجاره به اشکال مختلفی پرداخت که به آن تبدیل کردن می گویند. اگر بخواهید از شر اجاره ماهانه خلاص شوید، با تبدیل 2.7 میلیون اجاره به 90 میلیون رهن کامل کارتان راه می افتد. هر دوتای شان پول زیادی است که شاید همه نتوانند از عهده پرداخت آن بربیایند.

حالا فکر کنید اگر از علم آمار و نمودارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار فاصله بگیریم و به دنیای واقعی کوچه و خیابان نزدیک شویم اوضاع چطور است؟ باورتان می شود در همین شهر که متوسط رقم اجاره اش در ماه 27 هزار و 647 تومان و پول رهن کاملش برای یک سال 90 میلیون است، خانه هایی وجود دارند که تنها اجاره یک ماه شان 95 میلیون تومان است؟

این رکورد اجاره در پایتخت است اما خانه های 90 میلیونی، 69 میلیونی، 66 میلیونی، 60 میلیونی، 50 میلیونی و 26 میلیونی هم به شکل فراوان به چشم می خورد. اگر عددها برای تان زیاد قابل فهم نیستند باید بگوییم داریم درباره خانه ای حرف می زنیم که زندگی کردن در آن به 1.5 میلیارد تومان پول پیش و ماهی 50 میلیون تومان اجاره نیاز دارد! حالا حاضرید ادامه گزارش را بخوانید؟

1. خانه رکوردشکن: 50 میلیون اجاره و 1.5 میلیارد رهن!

قرص قلب تان را دم دست بگذارید. خانه ای که می خواهیم درباره اش حرف بزنیم با تبدیلات موجود در بازار رهن و اجاره، ماهانه حدود 95 میلیون تومان نصیب صاحبش می کند. این خانه 460 متر مربع زیربنا دارد. چهارخوابه است و با سنگ کفپوش شده است. پارکینگ و انباری و بالکنش به راه است و سونا و استخر و جکوزی هم دارد. متراژ تراس به 200 متر می رسد و خود ساختمان به شکل دوبلکس بنا شده. در آگهی قید شده که نوساز است و برای مشتری تخفیف در نظر می گیرند.

هول برتان ندارد. اول باید یک و نیم میلیارد پول پیش و ماهی 50 میلیون تومان اجاره جور کنید بعد برای تخفیف چانه بزنید. می توانید؟ شغل تان دقیقا چیست؟ چگونه می توانید ماهی 50 میلیون تومان نقدی بدهید و یک و نیم میلیارد هم به دست صاحبخانه بسپارید؟ شغل تان چیست؟ بازاری؟ بازرگان؟ جراح قلب؟ فوتبالیست؟ آقازاده؟

برای این که دل تان نسوزد نکته آخر را بگوییم. خانه در بهمن سال 94 آگهی شده و از همان زمان تا به حال کسی نتوانسته پای امضای قرارداد با مالک بنشیند.

2. خانه ای با 90 میلیون اجاره

90 میلیون اجاره ماهیانه حاصل پرداخت سه میلیارد تومان پول بی زبان است به مالک به عنوان پول پیش. این رقم را برای خانه ای 500 متری واقع در طبقه پنجم آپارتمانی در کامرانیه شمالی طلب کرده اند. خانه چهار اتاق خواب دارد و نوساز است. به سونا و استخر و جکوزی مجهز شده و نمای آن از سنگ است. آشپزخانه اش را کامل با چوب طراحی کرده اند و اگر چشم تان را گرفت، شاید بتوانید با صاحبخانه کنار بیایید چون اهل تبدیل کردن پول است. طبق عرف می توانید 500 میلیون پیش و ماهی 75 میلیون اجاره بدهید. با یک میلیارد تومان پول پیش هم رقم اجاره می شود حدود 60 میلیون تومان در ماه.

3. خانه ای با 69 میلیون اجارهدر ولنجک خانه ای 420 متری وجود دارد که با آشپزخانه فول فرنیش، چهار اتاق خواب، سونا و استخر و جکوزی، سه پارکینگ، چشم انتظار مشتری نشسته. برای این که دل تان بسوزد می گوییم؛ ساکنان این آپارتمان کارواش هم دارند. برای سکونت یک ساله در این خانه 2.2 میلیارد تومان پول پیش طلب کرده اند.

4. سه قلوهای 66 میلیون تومانی

در فهرست خانه هایی که منتظر پیدا کردن مستاجر هستند، سه خانه به چشم می خورد. هر سه تا نوساز، بزرگ ترین آنها با 430 متر در زعفرانیه واقع شده است. آن را در طبقه هشتم ساخته اند و چهار اتاق خواب دارد. چیز خاصی نیست؟ دومی 370 متر است و در طبقه پنجم ساختمانی در فرمانیه واقع شده، دارای دو پارکینگ است و چهار خواب دارد. صاحبخانه گفته با مشتری واقعی راه می آید و حاضر به تبدیل کردن پول است. سومی در سعادت آباد ساخته شده و چهارخوابه است. در آگهی گفته اند هر واحد سه پارکینگ دارد. سالن بدنسازی هم علاوه بر استخر و سونا و جکوزی، در ساختمان ساخته اند.

5. خانه های 60 میلیونی

60 میلیون تومان در ماه اجاره خانه ای است که برایش دو میلیارد تومان پول پیش در نظر گرفته اند.از این خانه ها حداقل سه تا پیدا کرده ایم. دوتا از آنها نوساز هستند. اولی در اقدسیه است، 300 متر زیربنا دارد و چهار اتاق خواب، مستاجر علاوه بر استخر و سونا و جکوزی می تواند از سالن بدنسازی و دو پارکینگ استفاده کند.

صاحبخانه که خودش در آپارتمان ساکن نیست گفته حاضر است رقم را تبدیل کند. در زعفرانیه هم یک مورد 60 میلیونی وجود دارد که 380 متری است با چهار اتاق خواب. کف آن را پارکت کرده اند و نوساز است. سومین انتخاب این بخش کمی ارتفاعش بالاست. در طبقه یازدهم واقع شده و 485 متر است. با توجه به شش اتاق خواب ساخته شده در این ساختمان می توان آن را به خانواده هایی با جمعیت زیاد پیشنهاد داد. در آگهی 31 متر تراس و دو انبار و سه پارکینگ، به عنوان سایر نقاط مثبت ذکر شده است. با این حال امکان دارد عمر پنج ساله ساختمان کمی توی ذوق بزند.

6. خانه ای با 51 میلیون اجاره

یک میلیارد و 700 میلیون تومان رهن را اگر به اجاره کامل تبدیل کنید، می شود 51 میلیون تومان. اما صاحب خانه نوساز واقع شده در کامرانیه شمالی واحد 370 متری اش را تنها به شکل رهن دست مستاجر می سپارد. این خانه چهار خوابه است و در طبقه سوم واقع شده. سونا و جکوزی واحد در خود ساختمان است.

7. اجاره خانه با ماهی 48 میلیون

در مهر سال 94 آگهی شده است اما تا حالا کلید نخورده. 450 متر است و در طبقه سوم ساختمان واقع شده. آشپزخانه اش را با وسواس از چوب ساخته اند و خود خانه دوبلکس است. اگر بتوانید آن را به دست بیاورید پنج اتاق خواب خواهید داشت. صاحبخانه خودش در همان ساختمان زندگی می کند و گفته حاضر است مبلغ را تبدیل کند.

8. لشکر بلندبالای 40 تا 48 میلیونی ها

احتمالا از یک جایی مد بوده که خانه های شان را با رقمی بین 1.3 تا 1.5 میلیارد تومان پول پیش اجاره بدهند. این کار برای صاحبخانه در ماه کم کم بین 40 تا 45 میلیون تومان درآمد ایجاد می کند. تعداد خانه هایی که با این رقم به بازار رهن و اجاره سپرده شده اند زیاد است. مثلا می توان در لیست آگهی هایی مربوط به سال 94 پیدا کرد اما تعداد آگهی هایی که همین امسال منتشر شده اند  و اتفاقا تازه ساز هم هستند کم نیست. مثلا در فرشته واحدی 450 متری وجود دارد که به روف گاردن مجهز است. چهار اتاق خوابش مستر هستند و به شکل مبله کامل دست مشتری سپرده می شود. از دیگر فضایل این خانه می توان به دوبلکس بودنش اشاره کرد. صاحبخانه هم در ساختمان ساکن نیست و گفته حاضر است مبلغ را تبدیل کند. دیگر چه می خواهید؟

9. ترافیک خانه های 30 میلیون تومانی

وسط آن همه خانه اعیانی پول خرد هم پیدا می شود! مثلا اگر بر اساس تازگی آگهی ها جلو برویم، اولین گزینه خانه ای 240 متری در زعفرانیه است که در طبقه دوم بنا شده، سه اتاق خواب دارد و به سونا و استخر و جکوزی مجهز است.دو پارکینگ دارد و نوساز است. برایش 30 میلیون اجاره ماهانه و 200 میلیون پیش می خواهند. اگر توانایی پرداخت 30 میلیون اجاره در ماه را ندارید، مشکلی نیست چون صاحبخانه گفته با مستاجرش راه می آید و رقم رهن را تا 500 میلیون پول پیش تبدیل می کند.

دو رکورددار بعدی در همان حوالی هستند؛ نیاوران و زعفرانیه. تا از زعفرانیه دور نشده ایم سراغ خانه دوم می رویم. خانه ای شمالی با زیربنای 180 متر سه اتاق خواب دارد و در طبقه هشتم واقع مشده. درست مثل بقیه سونا و استخر و جکوزی اش به راه است. البته که بدون عیب نیست و دو سال از ساختش می گذرد. برای این که یک سال در این خانه زندگی کنید، یک میلیارد و 200 میلیون تومان پول می خواهید که می شود 36 میلیون درآمد برای صاحبخانه. همین پول نصیب مالک خانه 200 متری حوالی جمشیدیه می شود. اگر بتواند برای خانه نوساز خود که سونا و استخر و جکوزی دارد، مستاجر جور کند، این کار کمی مشکل است؛ چرا؟ چون طرف از دی ماه چهار سال پیش چشم انتظار نشسته و هنوز کسی نتوانسته با یک میلیارد و 200 میلیون تومان پیش به سراغش برود.

رکوردداران بعدی هم سه قلو هستند و ابعاد بزرگی دارند. اولی در محمودیه واقع شده، دومی در سعادت آباد و سومی را در فرشته ساخته اند. آپارتمان محمودیه 250 متر است و بالای ابرها در طبقه شانزدهم ساخته شده، سه خواب دارد و آشپزخانه اش را به شکل فول از پیش ساخته اند. یعنی لازم نیست هیچ وسیله برقی برای آشپزخانه تان بخرید. سونا و جکوزی و استخر هم داریم. برای اجاره کردن این خانه 200 میلیون پیش و ماهی 25 میلیون اجاره لازم دارید. اگر می خواهید همین حالا زیر میز بزنیم. علتش می تواند عمر پنج ساله بنا باشد.

سراغ خانه دوم برویم که 440 متر مساحت دارد. تریبلکس است و چون در طبقه دوازدهم ساخته شده، روف گاردن هم دارد. آشپزخانه اش ولی نیمه فرنیش است و 20 سال پیش کار ساختش تمام شده. عیب دیگرش این است که مالک در همان ساختمان سکونت دارد و ممکن است وقتی در روف گاردن تولد بچه تان را جشن گرفته اید، سر و کله اش پیدا شود و بگوید مادر مریض اش تازه خوابیده. بعد لابد مهمان های تان را باید ببرید به استخر و سونا و جکوزی. این خانه هم با 200 میلیون پیش و ماهی 25 میلیون اجاره در صورت پیدا شدن مشتری روی هم 31 میلیون درآمد ماهانه برای صاحبش به ارمغان می آورد.

گل سرسبد خانه های 31 میلیونی، واحد 355 متری خیابان فرشته است. این خانه در طبقه چهارم واقع شده، چهار خواب دارد و نوساز است. مالک گفته 200 میلیون پیش و ماهی 25 اجاره می خواهد. خودش در همان ساختمان ساکن است و به نظر می رسد بدترین صاحبخانه ای باشد که ممکن است پیدا کنید. طرف کل 12 ماه اجاره 25 میلیونی را پیش پیش و یکجا می خواهد؛ سه میلیارد تومان ناقابل! یعنی پول لازم است؟

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *