اعلانیه
اعلانیه

DOJ به دنبال نظارت بر iBooks اپل، iTunes در پیشنهاد دادگاه است

DOJ logo چند سال پیش، اپل حق لینک دادن به فروشندگان کتاب شخص ثالث را در دستگاه های iOS سلب کرد. از طریق برنامه های خود به فروشگاه های آنلاین خود. برجسته ترین در این میان آمازون/کیندل است. این حرکت به وضوح ضدرقابتی بود، اگرچه مشتریان همچنان می‌توانستند از طریق وب تلفن همراه به فروشگاه Kindle (و سایرین) برسند.

سال گذشته، فروشگاه اپل توسط وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) تحت قانون شرمن به دلیل توطئه برای اصلاح قیمت کتاب های الکترونیکی همراه با پنج ناشر اصلی کتاب: Hachette، HarperCollins، Macmillan، Penguin و Simon & Schuster مورد شکایت قرار گرفت. .

کوپرتینو در دادگاه شکست خورد و مجرم شناخته شد. اکنون، محاکمه وارد مرحله خسارت / جبران خسارت می شود. وزارت دادگستری همچنین با ناشران فردی توافق کرده است.

وزارت دادگستری در حال پیشنهاد راه حلی به دادگاه است که می‌گوید «رفتار ضدرقابتی اپل را متوقف می‌کند، رقابت از دست رفته را باز می‌گرداند و از تکرار فعالیت‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کند». با این حال، راه حل پیشنهادی فراتر از کتاب‌ها و تمام محتوای دیجیتالی که اپل در iTunes می‌فروشد، گسترش می‌یابد.

DOJ می گوید می خواهد از رفتار ضدرقابتی بیشتر اپل در آینده جلوگیری کند. پیشنهاد DOJ شامل مفاد زیر است:

  • از اپل خواسته می‌شود که «قراردادهای موجود خود را با پنج ناشر اصلی که با آنها توطئه کرده فسخ کند. . . و به مدت پنج سال از بستن قراردادهای توزیع کتاب الکترونیکی جدید که اپل را از رقابت بر سر قیمت باز می دارد، خودداری کند.”
  • اپل نمی‌تواند با تامین‌کنندگان کتاب‌های الکترونیکی، موسیقی، فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی یا سایر محتوایی که احتمالاً قیمت‌هایی را که خرده‌فروشان رقیب اپل ممکن است آن محتوا را با آن‌ها به فروش می‌رسانند، افزایش دهد، «قراردادهایی ببندد.» (تاکید شده است)
  • اپل همچنین مجبور خواهد شد (به مدت دو سال) پیوندهای درون برنامه ای را به «فروشندگان کتاب الکترونیکی مانند آمازون و بارنز و نوبل» بازیابی کند. . . به مصرف‌کنندگانی که کتاب‌های الکترونیکی را بر روی آی‌پد و آیفون خود می‌خرند و می‌خوانند، این امکان را می‌دهد تا قیمت‌های اپل را با قیمت‌های رقبای خود مقایسه کنند.”

وزارت دادگستری همچنین یک ناظر خارجی را برای اطمینان از انطباق با راهکارهای فوق در چند سال آینده پیشنهاد می‌کند.

احتمالاً اپل به شدت با ایده مانیتور خارجی و هر گونه گسترش درمان فراتر از محدوده کتاب های الکترونیکی به iTunes به طور گسترده مخالفت خواهد کرد. دادگاه به پیشنهاد وزارت دادگستری در 9 اوت رسیدگی خواهد کرد.

پست اسکریپت: اپل پاسخ خود را (جاسازی شده در زیر) به راه حل پیشنهادی وزارت دادگستری که در بالا توضیح داده شد، ارسال کرد. همانطور که انتظار می رفت، این شرکت به شدت با چشم انداز نظارت بلندمدت وزارت دادگستری و گسترش این نظارت به حوزه های محتوایی که هیچ ارتباطی با کتاب های الکترونیکی ندارند، مخالف است:

دستور پیشنهادی شاکیان، یک نفوذ شدید و تنبیهی به کسب و کار اپل است، که به شدت با هرگونه تخلف قضاوت شده یا آسیب احتمالی تناسب ندارد. شاکی‌ها دستوری گسترده و بی‌سابقه را به‌عنوان ابزاری برای قدرت بخشیدن به دولت برای تنظیم کسب‌وکارهای اپل و به‌طور بالقوه تأثیرگذاری بر روابط تجاری اپل با هزاران شریک در چندین بازار پیشنهاد می‌کنند. پیشنهاد بیش از حد شاکیان یک رژیم جدید مبهم انطباق را ایجاد می کند – که فقط برای اپل قابل اعمال است – با نظارت مزاحم که به مدت ده سال طول می کشد، فراتر از مسائل قانونی در این پرونده است، به رقابت و مصرف کنندگان آسیب می رساند، و اصول اولیه انصاف و دادرسی را نقض می کند. هزینه حاصل از این تسهیلات – نه تنها به دلار، بلکه فرصت‌های از دست رفته برای مشاغل و مصرف‌کنندگان آمریکایی – بسیار زیاد خواهد بود.


نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده مهمان است و لزوماً MarTech نیست. نویسندگان کارکنان اینجا فهرست شده‌اند.


درباره نویسنده

گرگ استرلینگ یک ویرایشگر مشارکت کننده در Search Engine Land، عضو تیم برنامه نویسی رویدادهای SMX و معاون بازار بینش در Uberall است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *